Krav Maga Nedir?

0
(0)

Krav Maga Nedir,  kendini savunmak için bir spor arayışına giren herkesin illaki karşısına çıkmıştır KravMaga. Peki KravMaga bir spor mudur, dövüş sanatı mıdır, kimler KravMaga yapabilir, KravMaga nedir?

Kısaca özetlemeye çalışayım.

Tarihçesinden bahsetmeyeceğim kabaca bilgi vermek gerekirse İsrail tarafından geliştirilmiş bir savunma sanatı disiplinidir. Tüm dövüş sporlarından en etkili yöntemler seçilerek oluşturulmuştur. Amaç rakibi 3 saniye içinde etkisiz hale getirmektir. Kuralı yoktur, öretisi yoktur, Merhamet yoktur, hareketler vahşi ve acımasızdır.  Bir spor değil dövüş disiplinidir. Bu sebepten müsabakaları yoktur, federasyonu yoktur.

Peki neden KravMaga öğrenmeliyim, çünkü yolda gidersen birisi size sebepsiz yere bıçakla saldırabilir (çok mu abartılı geldi ? bknz.)

Trafikte tartıştığınız birisi arabasından sopayla inip size saldırabilir(yok canım bana olmaz mı dediniz? bknz. ), v.s. v.s. bunun gibi bir çok haberle karşılaşıyoruz. İşte tam da bu anda KravMaga devreye giriyor diğer hiçbir spor branşında biri size sopayla, bıçakla, tabancayla yada tüfekle saldırdığında ne yapmanız gerektiği ile ilgili bilgi vermez ama KravMaga bu durumlardan kurtulabilmeniz için oluşturulmuş bir dövüş disiplinidir.

  • KravMaga yapmaya başlamak için önceden bir dövüş sporu yapmanıza gerek yoktur,
  • Yaşınızın önemi yoktur,
  • Kadın/Erkek fark etmez,
  • Güç gerektirmez. (Güç gerektirmeme kısmı size abartı gelebilir ama gerçekten öyledir. doğru zamanda doğru noktalara ufak güç uygulayarak etkili sonuç amanızı sağlar.)

Krav Maga’nın diğer dövüş sporları ile kıyaslaması

KravMaga VS KickBox , KravMaga VS Muay Thai, KravMaga VS Boks

Arkadaşlar kravmaga bir spor değildir ve hiç bir dövüş sporu ile kıyaslanamaz. KravMagada kural yoktur, karşıdakinizin gözünü çıkartabilirsiniz, kasıklarına, diz kapağına tekme atabilirsiniz. Müsabaka yapmanız için bunları çıkartmanız lazım o zaman zaten KravMaga olmuyor.. Bunları çıkarttığınızda benim kişisel değerlendirmem ençok Muay Thai’e benziyor diyebilirim.

internette bu disiplini hiç deneyimlememiş yada yanlış hocalardan deneyimlemiş insanların yorumları olacaktır ön yargılı olmayın mutlaka deneyin. Kimisi hareketlerin tiyatral olduğunu yazıyor. Unutmayın bu hareketleri gerçekten yapmanız karşınızdakinin sakatlanmasına yeda ölmesine sebep olacak ciddiyetde tabiki tiyatral olmalı 🙂

Antremanları oldukça zevkli ve hareketli geçer. Hiç bir şey bilmeden gireceğiniz ,ilk dersin sonunda birşeyler yapabilir durumda olursunuz.

Yine kişisel bir yorumum herkesin özellikle kadın ve çocukların özellikle de günümüzde mutlaka KravMaga öğrenmeli.

Deneyimlemek isteyenler için İstanbul kadıköy yakasında Bülent hocayı tavsiye ederim.

ayrıca aşağıya bu işin duayenlerinden bir kaç video paylaşıyorum.

umarım yazım faydalı olmuştur.

 

 

 

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?

Değerlendirmek için yıldızlara tıklayın.

Ortalama puan 0 / 5. Toplam oy: 0

Bu yazıyı henüz kimse değerlendirmemiş. İlk siz oy verin !

Bu yazıyı faydalı bulmadığınız için çok üzüldük.

Görüşleriniz bizim için çok değerli.

Nasıl daha faydalı bir yazı hazırlayabiliriz?